środa, 30 listopada 2016

Adorować Boga

Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: "Adoracja jest pierwszym aktem cnoty religijności. Adorować Boga oznacza uznać Go za Boga, za Stwórcę i Zbawiciela, za Pana i Mistrza wszystkiego, co istnieje, za nieskończoną i miłosierną Miłość" (KKK 2096). Adorować Boga oznacza wychwalać Go, wielbić i uniżać samego siebie" (KKK 2097).

"Zawsze...trzeba się modlić i nie ustawać" (Łk 18,1)
- modlitwa jest więc dla chrześcijanina spełnieniem nakazów Bożych, a z wszystkich rodzajów modlitw modlitwa uwielbienia jest najbardziej bezinteresowną. Można by zapytać dlaczego mamy Boga uwielbiać? Odpowiedź wydaje się być prosta: bo godzien jest Bóg uwielbienia.

Jesteś cała piękna



wtorek, 29 listopada 2016

Łk 10, 21-24 "Jezus rozradował się w Duchu Świętym"

Złota Strzała

Akt uwielbienia i zadośćuczynienia zwany Złotą Strzałą.
podyktowany przez Pana Jezusa s.Marii od św.Piotra Karmelitance w Tours:


Według pism Siostry Marii
Mistrz nasz otworzył mi Serce swoje i usłyszałam te słowa: Imię moje wszędzie jest znieważane, nawet dzieci złorzeczą mu.
Potem dał mi On poznać, jak boleśnie grzech ten strasznie rani Jego Serce: jak znieważaniem i bluźnierstwem grzesznik otwarcie Go wyzywa i przeklina - a potępiając Odkupienie sam się osądza i wyrzeka nad sobą słowa potępienia. Złorzeczenie takie, jak zatruta strzała, rani ciągle Jego Boskie Serce, toteż rzekł mi Pan, że raczy dać mi Złotą Strzałę, która by Go słodko raniła i goiła rany zadane Mu przez grzeszników…
Dodał następnie „Pamiętaj o tej łasce: zażądam od ciebie rachunku sumienia z niej. I w tejże chwili zdawało mi się, że widzę, wypływające z Boskiego Serca Pana i Boga mego potoki łask na nawrócenie grzeszników, wywołanych przez ranę, zadaną Sercu Jego Strzała tą złotą..”…

tekst z modlitewnika : "Niech żyje Jezus” 1946 r.
 

Cicho, ukochany mój


Nieskończona dobroć Boża w zesłaniu nam Jednorodzonego Syna swego

Boże, któryś nie zatracił człowieka po upadku, ale w miłosierdziu swoim przebaczyłeś mu, przebaczyłeś po Bożemu, to jest, że nie tylko mu odpuściłeś winę, ale obdarzyłeś go wszelką łaską. Miłosierdzie Cię pobudziło, żeś sam raczył zstąpić do nas i wydźwignąć nas z nędzy naszej. Bóg zstąpi na ziemię, Pan nad pany, zniży się Nieśmiertelny. Ale gdzie zstąpisz, Panie; czy do świątyni Salomonowej? Czy każesz zbudować sobie nowy przybytek, gdzie zstąpić zamierzasz? O Panie, jaki Ci przybytek zgotujemy, gdyż ziemia cała jest Ci podnóżkiem. — Sam zgotowałeś sobie przybytek — świętą Dziewicę. Jej niepokalane wnętrzności są Ci mieszkaniem i staje się niepojęty cud miłosierdzia Twego, o Panie. Słowo staje się Ciałem — Bóg zamieszkał z nami, Słowo Boże — Miłosierdzie Wcielone. Podniosłeś nas do swego Bóstwa przez swe uniżenie; jest to zbytek Twej miłości, jest to przepaść Twego miłosierdzia. Zdumiewają się niebiosa nad tym zbytkiem miłości Twojej, teraz nikt się zbliżyć do Ciebie nie lęka. Jesteś Bogiem miłosierdzia, masz litość dla nędzy, jesteś nam Bogiem, a my Twym ludem. Jesteś nam Ojcem, a my Twe dzieci z łaski; niech się sławi miłosierdzie Twoje, żeś raczył zstąpić do nas.

niedziela, 27 listopada 2016

Psalm 122



Wielkie liczenie owiec - Adwent 2016

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!
To już dziś! Wielkie liczenie owiec!
Zaczynamy, chociaż tak naprawdę to nic nowego.
Jak wskazuje nazwa tej strony - to nie jest takie oczywiste.  Zmień perspektywę - dzięki Bogu! Zmień perspektywę - z góry widać lepiej!
Wielkie liczenie owiec. Czy jesteś jedną z 99 owiec? Jeżeli tak - Jezus liczy na Ciebie! 


Rz 13, 11-14 "Zbliża się nasze zbawienie"












 
 
 
 
 
 
 
 

Niebiosa, rosę spuście nam z góry



czwartek, 24 listopada 2016

"W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was." 1 Tes 5, 18

Święty Paweł pisze w liście do Tesaloniczan: ,,W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie.” (1 Tes 5, 18-20). Jak pisze Maria Vadia w swej książce ,,Uwolnij swoje źródła!’: ,, Bożą Wolą wobec nas jest, byśmy przechodząc przez różne sytuacje, zawsze Mu dziękowali! W królestwie Ducha następują zmiany, kiedy podejmujemy krok wiary i zaczynamy Mu dziękować, tak jak nakazują nam Pisma.

wtorek, 22 listopada 2016

Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów

Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu
Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu
Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

Hołd należny złóżmy Panu Królowi Aniołów.

1. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Serafinów
Uwielbiamy Cię, Boże! (3 razy)

Bogaty Miłosierdziem



poniedziałek, 21 listopada 2016

nie_patrz


Modlitwa uwielbienia

Będę Cię chwalił, Panie, mój Boże, 
z całego serca mojego (Ps 86, 12)
 
W Piśmie Świętym znajduje się około 540 zachęt i nakazów odnoszących się do uwielbienia Boga. Słowo Boże zaleca chwalić Pana, oddawać Mu cześć, wywyższać Go, błogosławić, dziękować, radować się Nim, grać Mu na bębnach, harfach, lirach, wznosić okrzyki i czynić radosny zgiełk na cześć Pana.

niedziela, 20 listopada 2016

Przyjdź i zajmij miejsce Swe


Jezus Królem Chwały


Uwielbienie Miłosierdzia Bożego przez św. Faustynę

Miłość Boża kwiatem, 
a Miłosierdzie owocem.
Niech dusza wątpiąca czyta te uwielbienia Miłosierdzia Bożego i stanie się ufająca.


Miłosierdzie Boże, wytryskujące z łona Ojca, Ufam Tobie!
Miłosierdzie Boże, największy przymiocie Boga,
Miłosierdzie Boże, tajemnico niepojęta,
Miłosierdzie Boże, źródło tryskające z tajemnicy Trójcy Przenajświętszej,
Miłosierdzie Boże, niezgłębione przez żaden umysł ludzki ni anielski,

Jesteś Królem!




piątek, 18 listopada 2016

Ja wiem, że jesteś Panie mój


Uwielbienie w codzienności

 *Ze słownika PWN: uwielbienie «głęboka cześć, miłość, podziw dla kogoś lub czegoś»
 
Każdy z nas ma zdolność wielbienia, cały świat jest otwarty na uwielbienie. Pytanie tylko: kogo lub co uwielbiamy – gwiazdy rocka, pieniądze, rzeczy, przyjemności? Czy pragniesz żyć uwielbieniem Boga i temu poświęcać swój czas i energię? 

Czym zatem jest uwielbienie?

Jak wielki jest Bóg



czwartek, 17 listopada 2016

WIĘCEJ UWIELBIENIA!


„Więcej uwielbienia! Więcej chwały! 
Bezustannie chwalić i czcić, bardziej i bardziej, więcej i mocniej!” 

To brzmi jak prowadzenie modlitwy przez jakiegoś obłąkanego pseudocharyzmatyka, który próbuje rozkręcić w ekstazie siebie i innych. Czy na pewno?


Bogaty w każdy cud



Syr 4, 11-12


wtorek, 15 listopada 2016

Bądź mądry - czytaj Pismo Święte!

Izraelici mieli swoich proroków, a nawet uczeni w Piśmie nie rozpoznali Jezusa, chociaż wszystko mieli napisane czarno na białym. My jesteśmy bogatsi w wiedzę - mamy całe Pismo Święte - Stary i Nowy Testament, a do tego tylu świętych i jak często nie tylko świadectwo ich życia, ale wiele przepowiedni, Słów, które otrzymywali prosto od Boga samego i są zatwierdzone przez Kościół, plus nauka Kościoła, Katechizm Kościoła Katolickiego, tyle tomów wyjaśnień i objaśnień Słowa Bożego w różnych formach, dostępne dla wszystkich - czerp garściami z tego, nie bądź głupi! Otwórz oczy, uszy i serce - wszystko jest już napisane - nic nowego nie będzie i dla Ciebie nie będzie nic nowym, nie będziesz zdziwiony ani zaskoczony, gdy poznasz Pismo Święte.

Błogosław duszo moja Pana



Pięć powodów, dla których warto praktykować uwielbienie


Wśród form modlitwy, jakie praktykujemy w chrześcijaństwie, uwielbienie zajmuje miejsce centralne, świadczy o tym choćby fakt, że sam Chrystus nadał mu charakter sakramentalny w Eucharystii. Dlaczego tak ważne jest uwielbienie dla życia chrześcijańskiego?


Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym, 3/2006


Dotyk Ognia



poniedziałek, 14 listopada 2016

Łk 18, 35-43 "Uzdrowienie niewidomego pod Jerychem"
























Kantyk Trzech Młodzieńców



Katechizm przypomina





















z "Uwielbienie - lek na nieskuteczne prośby"

Pieśń trzech młodzieńców

"Słudzy królewscy, którzy ich wrzucili, nie ustawali w rozpalaniu pieca naftą, smołą, pakułami i chrustem, tak że płomień wznosił się czterdzieści dziewięć łokci ponad piec i rozprzestrzeniając się spalił tych Chaldejczyków, którzy znaleźli się koło pieca. Jednak anioł Pański zstąpił do pieca wraz z Azariaszem i jego towarzyszami i usunął płomień ognia z pieca, sprowadzając do środka pieca jakby orzeźwiający powiew wiatru, tak że ogień nie dosięgnął ich wcale, nie sprawił im bólu ani nie wyrządził krzywdy. 



Jam jest Pan, Bóg twój



niedziela, 13 listopada 2016

"Jezus zapowiada prześladowania swoich wyznawców" Łk 21, 5-19


Eucharystia - sakrament uwielbienia

Eucharystię powinniśmy pojmować jako dziękczynienie i uwielbienie składane Ojcu, jako pamiątkę ofiary Chrystusa i Jego Ciała -Kościoła, jako obecność Chrystusa w Jego Słowie i Duchu. Eucharystia jest dziękczynieniem i uwielbieniem Ojca.
W Ofierze Eucharystycznej całe stworzenie umiłowane przez Boga zostaje przedstawione Ojcu, jakby oddane Mu przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. On umiera za wszystkich, za całe stworzenie, za cały świat. Eucharystia jest ofiarą dziękczynienia składaną Ojcu, jest uwielbieniem, przez które Kościół wyraża Bogu swoją wdzięczność za wszystkie Jego dobrodziejstwa. Eucharystia oznacza więc uwielbienie, przez które Kościół w imieniu całego stworzenia głosi chwałę Boga, a czyni to przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Eucharystia jest pamiątką ofiary Chrystusa, ma być także formą ofiary całego Kościoła. Jest pamiątką Paschy, czyli przejścia Chrystusa, jest aktualizacją i ofiarowaniem sakramentalnym, czyli bezkrwawym, już nie na Krzyżu; Jego jedynej ofiary. I dzieje się to w Liturgii Kościoła, który jest Jego Ciałem. W biblijnym znaczeniu pamiątka jest nie tylko wspominaniem wydarzeń z przeszłości, lecz jest ich uobecnianiem, jest głoszeniem cudów Boga.

Ps 98, 5-6


Błogosławię Cię


sobota, 12 listopada 2016

Ps 103, 1-2


Uwielbienie w przeciwnościach


Przeciwności i trudy życiowe kojarzą nam się ze smutkiem, przygnębieniem, depresją. Uwielbienie natomiast utożsamiamy z radością, entuzjazmem, podniesionymi na modlitwie rękoma i poczuciem szczęścia. Czy można zestawiać ze sobą te dwa stany przeżywania, które wydają się wzajemnie wykluczać? 

A jeśli przyjmiemy, że mamy do czynienia z pewnym ideałem, to zapewne uznajemy go za piękny, ale niemożliwy do osiągnięcia. Poszukajmy odpowiedzi na rodzące się pytania. 


Dziekuję Ci Jezu


piątek, 11 listopada 2016

czwartek, 10 listopada 2016

Uwielbienie Boga Najwyższego św. Franciszka


Modlitwa „Uwielbienie Boga Najwyższego” została napisana przez św. Franciszka, aby podziękować Panu za dar stygmatów oraz by pocieszyć i umocnić ucznia (br. Leona), który przeżywał głęboki kryzys duchowy.

W modlitwie „Uwielbienie Boga Najwyższego” stajemy naprzeciw objawienia Ukrzyżowanego, którego św. Franciszek dostąpił na górze La Verna (Alwernia). Wówczas został przemieniony do tego stopnia, iż w swoim ciele zewnętrznie zaczął upodabniać się do Chrystusa przez łaskę stygmatów. Jak zaświadcza brat Leon, modlitwa „Uwielbienie Boga Najwyższego” została napisana, aby podziękować Panu za ów dar oraz by pocieszyć i umocnić ucznia (br. Leona), który przeżywał głęboki kryzys duchowy.

On moim Panem



Życie w uwielbieniu Boga


 Uwielbienie to modlitwa, 
 która uznaje, że Bóg jest Bogiem. 
Modlitwa, która najbardziej podoba się Bogu.



1. Co znaczy uwielbiać?


a) to zgadzać się na swoje życie,
b) to doświadczać bezwarunkowej miłości Boga
c) to widzieć siebie jako dziecko kochającego Ojca,
d) to mówić Bogu, że jest ważniejszy od: pieniędzy, zdrowia, powodzenia...


Nasz Bóg



środa, 9 listopada 2016

22122


Ale


Uratowani



Litania Chwały

Chwała Ci, Panie Jezu!
(można powtarzać ten refren po każdym wezwaniu)

Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś moim Życiem, moją Miłością.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty posiadasz Imię ponad wszelkie imię.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Emanuelem, Bogiem z nami.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Królem królów.
Chwała Ci, Panie Jezu!. Ty jesteś Królem stworzenia.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Panem panów.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Wszechmocny.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Chrystusem.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Chrystusem Królem.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Barankiem Bożym.
Chwała Ci, Panie Jezu! Ty jesteś Lwem z pokolenia Judy.

Nadejdzie dzień!



Ps 92, 2-3


Jak dobrze jest dziękować Ci, Panie

Jak dobrze jest dziękować Ci, Panie
I śpiewać Psalm Twojemu Imieniu
I opowiadać rano Twoje miłosierdzie
A w nocy wierność Twoją
przy dziesięciostrunnej harfie
i lutni i dźwięcznej cytrze

wtorek, 8 listopada 2016

Uwielbienie - lek na nieskuteczne prośby

Dla wielu katolików modlitwa uwielbienia pozostaje wciąż nieodkryta. Najpopularniejszą i często jedyną – lub prawie jedyną – praktykowaną formą rozmowy z Panem Bogiem pozostaje modlitwa prośby – od święta przeplatana dziękczynieniem.

Katechizm przypomina nam, że „uwielbienie jest tą formą modlitwy, w której człowiek najbardziej bezpośrednio uznaje, iż Bóg jest Bogiem. Wysławia Go dla Niego samego, oddaje Mu chwałę nie ze względu na to, co On czyni, ale dlatego że ON JEST” (KKK 2639). Innymi słowy, uwielbienie jest najbardziej bezinteresowną formą modlitwy.


  • Nie wysławiam Pana za coś co dla mnie zrobił, ale dlatego, że jest.

Zmień perspektywę

Uwielbienie to najprostsza a zarazem najtrudniejsza modlitwa. Obnaża wszelką interesowność, mniej lub bardziej uświadomione pragnienie realizacji własnych wizji czy spełnienia potrzeb. Domaga się szczerości serca, ufnego jak serce dziecka, które kiedy kocha - kocha naprawdę. I tylko to się wówczas liczy.
("Zeszyt Odnowy w Duchu Świętym" 1/2012)